Стислий переказ, виклад змісту скорочено

Дія твору “Повість про два міста” розвивається в XVIII столітті. Високопоставлений банківський службовець їде до доручення до Франції. Йому належить повідомити Люсі Монетт, дочки клієнта банку, що її вважається загиблим батько живий.

Доктор Маннет вісімнадцять років провів в Бастилії. І всі ці роки його родина нічого про нього не чула. Люсі ж була абсолютно впевнена в тому, що її батька давно немає в живих. Новина, привезена службовцям, вразила її. Дівчина вирішує відправитися за своїм батьком.

Доктор Манетт знаходився в стані сильного емоційного розладу і не розуміє, що отримав свободу. Після звільнення колишнього в’язня прихистив його старий слуга. Люсі забирає Манетта, і вони відправляються в Англію. Поступово дівчині вдається повернути батькові розум. Доктор Манетт прекрасно пам’ятає, що пережив жахливі муки, але тепер все його випробування закінчилися.

Через п’ять років

Події роману “Повість про два міста” тривають через п’ять років після повернення доктора. Родині Манетт доводиться брати участь в судових розглядах. Обвинувачений в державній зраді Чарльз Дарней — один Манетта. Героям доводиться вдатися до допомоги адвоката Картону, завдяки старанням якого дерен був повністю виправданий і звільнений з ув’язнення. Поки йшов процес, Люсі і Чарльз зблизилися і зрозуміли, що закохалися. Незабаром послідувала і весілля.

Чарльз живе в Англії. Він ховається під чужим ім’ям, так як має аристократичне французьке походження. Тепер Чарльз намагається всіляко приховати це. Для цього він навіть відмовляється від спадщини. Справа в тому, що французький рід, з якого він походить, з давніх-давен славився жорстоким ставленням до простого люду. Його дядько-маркіз уже встиг постраждати від патріотів, майбутніх революціонерів, які вбили його. Вони ж засудили всю сім’ю Чарльза до знищення.

Доктор Манетт випадково дізнається про те, що маркіз доводиться дядьком Чарльзу. Це призводить до того, що у нього трапляється новий удар. З’ясовується, що саме маркіз винен в тому, що доктор Манетт виявився в Бастилії.

Початок революції

“Повість про два міста” — в першу чергу історичний роман, тому Діккенс детально описує початок Французької революції. Влада захоплює народ. В країні починається справжній хаос, король схоплений революціонерами, аристократи біжать, скасовуються старі закони і проголошуються нові. Нове життя будується на насильстві і знищенні тих, хто довгі століття пригнічував простий народ.

Чарльзу відомо положення в своїй країні і та небезпека, в якій опинилися його рідні. Обміркувавши все, він приймає рішення відправитися в Париж, щоб врятувати свого керуючого від неминучої загибелі.

Історичний роман Чарльза Діккенса описує повернення французького аристократа на батьківщину, коли там вирує революція. Дарней виявляється тут же заарештований і кинутий до в’язниці як представник буржуазії. Тут же в Париж приїжджає сім’я Чарльза, сподіваючись врятувати його від розправи.

Доктор Манетт несподівано виявився в пошані у революціонерів через свого тюремного минулого. Це допомогло йому розгорнути бурхливу діяльність і налаштувати багатьох на користь Дарнея.

Два роки триває судова тяганина. І нарешті Чарльза визнають невинним і випускають на свободу. Однак в той же день він виявляється знову заарештований. На нього донесли три особи: старий слуга Манетта, який прихистив свого пана після повернення з в’язниці, його мстива дружина і якийсь невідомий чоловік.

Новий суд

Книга “Повість про два міста” продовжує описувати події. Чарльз знову опиняється на лаві підсудних. З’ясовується, що третій невідомий, що доносив на Дарнея, є батьком Люсі. Виявилося, що після закінчення штурму Бастилії старий слуга проник до в’язниці, знайшов колишню камеру свого пана і обшукав її. У підсумку в його руки потрапив щоденник доктора Манетта. Серед усього іншого в ньому описувалося наругу дядька і батька Чарльза над селянською сім’єю — вагітну жінку згвалтували, її чоловік був замучений до смерті, брата бідної жінки серйозно поранили, а її сестра пропала безвісти.

Манетт як доктора колись був запрошений до маркіза, щоб простежити за здоров’ям згвалтованої жінки і її брата. В процесі огляду селяни розповіли про ті безчинства, що створили над ними панове. Тоді Манетт вирішив повідомити про все міністру, але його донесення не дійшло. А незабаром сам доктор виявився в Бастилії. У своєму щоденнику Манетт прокляв весь рід маркіза. Коли ці терміни були зачитані в залі суду, стало ясно, що Чарльзу порятунку не буде — його одноголосно визнали винним і засудили до страти.

Порятунок

Настає кульмінаційний момент роману “Повість про два міста”. Чарльз готується до смерті. Манетт нічим не може йому допомогти, що викликає новий напад безпам’ятства у старого доктора. Але тут на сцені з’являється адвокат Картон. Він давно закоханий в Люсі і готовий зробити заради неї і її сім’ї все що завгодно, нічого не вимагаючи натомість.

Картону вдається врятувати Чарльза. Скориставшись тим, що він зовні схожий з Дарнея, адвокат змінюється з ним місцями в тюрмі, що дає можливість Чарльзу бігти. Завдяки цьому самовідданій вчинку Дарней з сімейством Манетта благополучно їде з Франції. А Картону стратять замість Чарльза.

Розв’язка

Добігає кінця “Повість про два міста”, короткий зміст якої ми висловлюємо. Стає зрозуміло, чому дружина старого слуги вирішила донести на Чарльза — вона була сестрою тієї самої селянки, яка постраждала від рук батька і дядька Дарнея. Тепер вона одержима тільки одним бажанням — винищити весь рід кривдників сестри. Однак усі її плани виявилися зруйновані: коли про все дізналася вихователька Люсі, то вбила кривдницю господині.

Історичний роман закінчується описом розв’язки Французької революції. На гільйотині тепер виявляються самі революціонери, які не так давно стратили на ній неугодних. Що стосується Чарльза і Люсі, то у них народилася дитина, якого вони назвали на честь Картону. А історію про героїчний вчинок адвоката вирішили обов’язково передати нащадкам.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *