Стислий переказ, виклад змісту скорочено
“Білі ночі” Достоєвського відносяться до жанру сентиментального роману. Композиція твору представляє чималий інтерес для дослідників: роман складається з декількох новел, кожна з яких оповідає про одну романтичної ночі з життя головного героя.
Зав’язка
Роман “Білі ночі” Достоєвського ведеться від імені молодої людини, який сам себе іменує “мрійником”. Як і в багатьох інших творах великого російського романіста, дія відбувається в Санкт-Петербурзі: мрійник живе тут уже вісім років, знімає маленьку кімнатку, ходить на службу. У нього зовсім немає друзів, у вільний час юнак воліє самотньо блукати вулицями, вдивляючись в будинку. Одного разу на набережній він зауважує дівчину, яку переслідує нав’язливий пан. Пошкодувавши ридаючу незнайомку, мрійник проганяє напідпитку франта і проводжає її додому.
Система образів
У романі “Білі ночі” Достоєвського літературознавці виділяють двох центральних персонажів: оповідача і Настуню. Це жива, безпосередня і довірлива дівчина, вона розповідає мрійнику немудру історію свого життя: після смерті батьків дівчинка жила зі сліпою бабусею, яка так опікувалася її моральності, що пришпилювала за спідницю шпилькою до свого плаття. Життя обох жінок змінилася, коли у них оселився постоялець. Настя закохалася в нього, проте він відговорився бідністю і обіцяв одружитися з нею через рік, після чого зник.
Розв’язка
“Білі ночі” Достоєвського закінчуються в кращих традиціях автора “П’ятикнижжя”: мрійник, виступаючи в амплуа благородного коханця, викликається особисто передати лист Настусі її підступному коханому, однак той не відповідає.
Молоді люди збираються зв’язати себе узами шлюбу. Однак якби у фіналі у героя все було добре, це не був би Достоєвський. “Білі ночі” закінчуються таким чином: під час прогулянки Настя зустрічає колишнього мешканця; виявляється, він ніколи не забував дівчину. Закохані возз’єднуються, а романтичні, чарівні ночі мрійника змінюються похмурим, дощовим ранком.
Головний герой
Що ж до образу мрійника, то про нього слід сказати наступне : самотній, гордий, що тонко відчуває юнак, здатний на глибокі переживання. Він ніби відкриває цілу галерею подібних персонажів у великого російського романіста. Образ мрійника можна вважати автобіографічним: за ним ховається сам Достоєвський. “З одного боку, — декларує письменник, — вигадана життя веде від справжньої дійсності; однак наскільки велика її творча цінність. Адже в кінцевому підсумку тільки це одне і має значення”.
“Білі ночі “, Достоєвський: короткий зміст
Якщо говорити коротко, то роман є історією відбулася любові: герой готовий все віддати заради коханої дівчини, але коли його жертва виявляється непотрібною, мрійник НЕ озлобляється, не проклинає долю і оточуючих. Він з посмішкою благословляє Настуню на її нове життя, любов юнака виявляється такою ж чистою і ясною, як білі ночі. Як і багато ранні твори Достоєвського, “Білі ночі” багато в чому продовжують традиції сентименталізму.